18 stycznia 2017 09:13

KONCERTY PN. „SPOTKANIA Z MUZYKĄ” – 2017

 

18.09.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30 –  „KALEJDOSKOP RYTMÓW I MELODII”

 

Elżbieta DROZDOWSKA / Agnieszka ROGOWIECKA flet
Piotr KOPIETZ / Jacek MAŁACHOWSKI akordeon
Adam WOCH / Mateusz KOWALSKI ​gitara
Łukasz OWCZYNNIKOW kontrabas

 

Każdy z wyżej wymienionych instrumentów należy do innej muzycznej rodziny. Czy można więc połączyć znany z subtelnego dźwięku flet z akordeonem, który w tangach brzmi zarazem drapieżnie i melancholijnie? Jaki uzyskamy efekt, gdy dodamy do nich kontrabas — instrument o najniższej skali i gitarę grającą ogniste hiszpańskie rytmy? Odpowiedzi na te pytania przyniesie koncert, w którym królować będzie różnorodność, zmienność i, jak wskazuje tytuł, zabawne nieporozumienia. Jego bogaty, ułożony w zaskakujący sposób repertuar, pozwoli słuchaczom zwiedzić wiele muzycznych krain.

Dzieciom przedstawimy zaś muzyczny kalejdoskop, pełen rozmaitych barw, rytmów i melodii.

 

16.10.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  – „PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”

 

Zuzanna MAKOWSKA / Katarzyna ANDRUSZKO wokal
Kamil ZIĘBA / Marek GRABINIOK wokal
Michał ZAŁĘSKI / Adam SYCHOWSKI fortepian

 

Kolejny program z udziałem piosenkarzy będzie spotkaniem z Kabaretem Starszych Panów, jednym z najciekawszych zjawisk polskiej piosenki autorskiej. Twórczość niezapomnianego duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora to niewyczerpane bogactwo subtelnych aluzji, dowcipu i liryki, mających swoje źródło w sytuacjach wziętych prosto z życia. Świat przedstawiony w ich piosenkach jest przeniknięty poezją i spowity mgiełką niepowtarzalnego, ciepłego humoru.

Takiego humoru poszukiwać będziemy także razem z najmłodszymi słuchaczami,
w piosenkach opisujących przeróżne przygody: wesołe zdarzenia.

 

20.11.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „MALI CZARODZIEJE”

 

Tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA:
Alicja PETRUS / Małgorzata NABRZESKA, Jan FEČKO / Filip ŚWIECZKOWSKI
Kornelia GRĄDZKA skrzypce
Marta GUZIK fortepian

 

W 2018 roku będziemy obchodzić w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości. To wyjątkowe święto pragniemy uczcić programem poświęconym muzyce i postaci Ignacego Jana Paderewskiego — kompozytora, pianisty, męża stanu i pierwszego premiera niepodległej Polski. Nazywany „czarodziejem klawiatury” zyskał sławę i uznanie na całym świecie. Swoje szerokie kontakty za oceanem wykorzystał w interesie Polaków walczących o prawo do własnego państwa z dostępem do morza. Utwory fortepianowe i skrzypcowe Paderewskiego posłużyły artystom Baletu Dworskiego Cracovia Danza do stworzenia ciekawych obrazów tanecznych, odwołujących się do dzieciństwa tego wybitnego artysty i gorącego patrioty.

Małym melomanom pragniemy podarować czarodziejski kufer, którego sekrety odsłonimy w programie pełnym atrakcji i niespodzianek. 

 

 

04.12.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „ZA ROGATKĄ GRAND ZABAWA!” (na ludowo)

 

Agata HARZ śpiew, bębenek obręczowy
Katarzyna SZURMAN śpiewharmoniaskrzypce
Katarzyna ANDRZEJOWSKA-DE LATOUR ksylofonskrzypce
Jurij PASTUSZENKO śpiew, gitarabuzuki

 

Znany z poprzednich sezonów ludowy zespół Pies szczeka, zajmujący się odkrywaniem autentycznego folkloru wsi i miast dawnej Polski, zabierze nas tym razem w podróż po najważniejszych miastach II Rzeczpospolitej. Odwiedzimy przedwojenną Warszawę, Wilno i Lwów, przejdziemy się po ich ulicach, zajrzymy na podwórka, na dworce, do kawiarni, do kabaretu, a nawet do zwykłej tancbudy. Miejsca te stanowiły swoisty tygiel kultur – kresowej i mazowieckiej, wiejskiej i miejskiej, a nawet ulicznej i salonowej. Piosenki, ballady, tańce i zabawy, które wypełnią program koncertu to autentyczne melodie z lat międzywojennych, ocalone od zapomnienia w starych śpiewnikach, a przede wszystkim w pamięci minionych pokoleń. Odtworzone pieczołowicie i wykonane na ówczesnych instrumentach przeniosą nas w tamte barwne miejsca i czasy. 

 

23.01.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30 –  „W GORĄCEJ ANDALUZJI”

 

Wykonawcy: Karolina Łucznik – taniec
                        Mateo el GALLITO – taniec
                        Jarosław Czjczyński – śpiew, gitara
                        Filip Swinarski – gitara, cajón
                       

Zapraszamy na spotkanie z muzyką i tańcem flamenco oraz artystami, którzy od lat poświęcają im talent i serce, uważają za swoją życiową pasję. Flamenco to jedno z najbardziej złożonych zjawisk w kulturze Europy. Wywodząc się z gorącego południa Hiszpanii, z Andaluzji, Estremadury i Murcji, łączy w sobie tradycje muzyki indyjskiej, arabskiej, żydowskiej i rodzimy folklor. Koncert ten pozwoli prześledzić kształtowanie się flamenco i jego rozwój od wieku XVI aż do współczesnych odmian, otwartych na wpływy innych gatunków muzyki. Udział pary tancerzy, częste zmiany strojów oraz użycie rekwizytów zapewnią publiczności w każdym wieku program barwny i niezwykle atrakcyjny tak pod względem muzycznym, jak i wizualnym.

 

06.02.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  – „MUZYCZNE POGAWĘDKI”

 

Wykonawcy: Robert Skiera – fortepian
                        Joanna Okoń – skrzypce
                        Adam Misiak – wiolonczela

Trio fortepianowe – obok kwartetu smyczkowego – jest najpopularniejszym i najwyżej cenionym zespołem kameralnym. Ze względu na swoje bogate i różnorodne możliwości cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od połowy XVIII wieku. Repertuar na taką obsadę tworzyli najwięksi mistrzowie, m.in. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Brahms. W naszym programie Razem z młodszymi słuchaczami będziemy świadkami interesujących rozmów prowadzonych przez dobrze znane dzieciom instrumenty strunowe. Będą to przeważnie wesołe i pełne humoru pogawędki na dwa lub trzy głosy. Czego się z nich dowiemy? Śledząc z uwagą, jak się one potoczą, na pewno znajdziemy odpowiedź na to pytanie.

 

20.03.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „POSŁUCHAJCIE – OTO BAJKA”

 

Wykonawcy: Aleksandra Nowak – wokal
                        Rafał Różalski – kontrabas
                        Maciej Wojcieszuk – perkusja
                       Michał Załęski – fortepian

Po kilkuletniej przerwie do „Spotkań z Muzyką” powraca jazz! Zakorzeniony w bluesie, negro spirituals i ragtimie, w wyniku niezwykle dynamicznego rozwoju wykształcił własny język muzyczny
i wniósł do świata artystycznego nowe wartości. W swojej ponad stuletniej historii powołał do życia różne kierunki i style, które znajdą odzwierciedlenie w niniejszym programie. Dobrą zabawę i wiele radości przyniesie  program adresowany do młodszej publiczności. Sprawią to popularne i lubiane piosenki, które trafiły do jazzu wprost z ekranów kina dziecięcego. Przy ich pomocy omówimy najważniejsze cechy muzyki jazzowej i wyjaśnimy, czym jest swing oraz improwizacja.

 

 

03.04.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „POD BOKI I Z PRZYTUPEM”

 

Wykonawcy: Tancerze Baletu CRACOVIA DANZA – Alicja Petrus i Jan Fečko
                        Karolina Grądzka – skrzypce
                        Marta Guzik – fortepian

Koncert taneczny, jak zawsze barwny i widowiskowy, mający wyjątkowe znaczenie. Poświęcimy go polskim tańcom narodowym, szeroko podziwianym w świecie, które ze względu na swój niepowtarzalny urok stały się inspiracją dla wielu twórców. Poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka zatańczą dobrze znani z poprzednich sezonów artyści Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, dlatego pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Z tego powodu do szlacheckiego dworku i na ludową zabawę zaprosimy także młodszych słuchaczy.

 

 

15.05.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.00  – „TEATR MUZYCZNY – PÓŁ ZARTEM, PÓŁ SERIO”

 

Wykonawcy: Liza Wesołowska – sopran
                        Katarzyna Pawłowska – mezzosopran
                        Krzysztof Ciupiński-Światek – tenor

W planowanym, jak co roku, koncercie z muzyką wokalną, młodzi śpiewacy otworzą przed słuchaczami bramy teatru muzycznego. Tym razem na szkolnych estradach prym będą wiodły operetka i musical – gatunki sceniczne utrzymane w konwencji „pół żartem, pół serio”, mające lżejszy charakter i służące rozrywce. Nawet o rzeczach ważnych mówi się w nich nie na poważnie, ale w sposób pobłażliwy, dowcipny, z przymrużeniem oka. W programie znajdą się ulubione, urzekające powabem melodii arie i duety, które mimo upływu czasu nie tracą swojego muzycznego blasku. Wizyta w teatrze muzycznym czeka również dzieci. Powita je tam piękny śpiew i barwny korowód postaci, które opowiedzą o swoich radościach, marzeniach i przygodach.

 

 

05.06.2017 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  – „DAWNE TAŃCE I MELODIE”

 

Wykonawcy: Marcin Socha – skrzypce barokowe
                        Agnieszka Mazur – obój barokowy
                        Maria Wilgos – lutnia, teorba, gitara barokowa
                        Grzegorz Zimak – viola da gamba
 

Koncert z udziałem kameralnego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej przeniesie nas w odległe czasy muzycznego baroku. Przedstawimy w nim instrumenty charakterystyczne dla tej epoki – lutnię, violę da gamba, obój oraz barokowe skrzypce. Dzieciom opowiemy o tym, jak muzykowano w XVII-wiecznej Europie, jakie tańce były wtedy w modzie i na jakich instrumentach, dzisiaj już rzadko spotykanych, grano w dworskich i pałacowych komnatach. Wszak „musica da camera” znaczy dosłownie „muzyka komnatowa”.