14 grudnia 2017 08:41

EDUKACYJNE PN. „SPOTKANIA Z MUZYKĄ” 2018

 

29.01.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30 –  „TRZEJ MUSZKIETEROWIE”

 

Wykonawcy:
Jacek DZIOŁAK / Piotr PTAK klarnet
Łukasz MATUSIAK fagot
Tomasz PAWŁOWSKI / Małgorzata MARCZYK fortepian                   

 

Atos, Portos i Aramis z powieści „płaszcza i szpady” Alexandra Dumasa różnili się, jak pamiętamy, pod wieloma względami, a jednak tworzyli wspaniały zespół, który potrafił stawić czoła wielu wyzwaniom. Podobnie jest z bohaterami niniejszego koncertu. Klarnet, fagot i fortepian, niczym trzej muszkieterowie, posiadają odmienne właściwości, ale znakomicie brzmią razem i jako zespół znajdują zastosowanie w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Chcemy o tym przekonać zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy. A przy okazji opowiemy o historii i budowie tych instrumentów, wskażemy na ich walory dźwiękowe oraz podkreślimy występujące między nimi podobieństwa i różnice. 

 

12.02.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  – PIOTR WRÓBEL  „KRÓL MIDAS W REKACH BOGÓW”

 

Wykonawcy:
Magdalena KRYSZTOFORSKA / Aleksandra KLIMCZAK sopran (Pasterka, Córka Midasa)
Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK / Arnold KŁYMKIW tenor (Pasterz, Fryzjer, Dionizos)
Karol SKWARA / Przemysław SZKODZIŃSKI bas (Midas)
Piotr WRÓBEL / Ewa HARASIMIUK puzon
Piotr SZYMANOWICZ fortepian

 

Opera, którą tym razem proponujemy naszym słuchaczom to dzieło całkiem nowe. Do tej pory sięgaliśmy zwykle po jednoaktowe opery komiczne z XVIII bądź XIX wieku, ale teraz pokażemy operę współczesną, napisaną na nasze zamówienie przez młodego kompozytora Piotra Wróbla. Bohaterem opery uczyniliśmy jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z mitologii – króla Midasa, który zasłynął z zamiłowania do bogactwa i z tego, że przyprawiono mu ośle uszy. Nowością naszego przedstawienia jest również obsada – obok fortepianu, jak zawsze pełniącego rolę orkiestry, usłyszymy złocisty puzon, symbolizujący znanego ze swoich wad mitycznego władcę. 

 

12.03.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „ZACZAROWANY KOCIOŁEK”

 

Wykonawcy:
Cezary NOWAK aktor
Jarema JAROSIŃSKI / Radosław MYSŁEK perkusja
Tomasz PAWŁOWSKI / Wojciech ŚWIĘTOŃSKI fortepian

 

Scena teatralna to niezwykłe miejsce. Często przedstawia się na niej historie, które nigdy się nie zdarzyły i bohaterów, którzy nigdy nie istnieli. Widzowie, poddając się chętnie magii teatru, zwykle zaczynają zastanawiać się nad tym, co też ich spotkało w życiu i jakie role im samym przyszło odegrać. Nasz teatr nie wymaga wielkich scen ani wyszukanych dekoracji. Scenografie zastąpi w nim muzyka. Dźwięki fortepianu ! ciekawych instrumentów perkusyjnych przeobrażą każde najzwyklejsze nawet wnętrza w przestrzeń dla teatralnych czarów, które dzięki bajkowym postaciom będą także atrakcyjne dla najmłodszej publiczności.

 

09.04.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  –  „GŁOWA PEŁNA DŹWIĘKÓW”

 

Wykonawcy:
Tomasz PILUCHOWSKI / Krzysztof CIUPIŃSKI-ŚWIĄTEK tenor
Joanna OKOŃ / Patrycja SZYMAŃSKA skrzypce
Anna WRÓBEL / Karolina PŁYWACZEWSKA wiolonczela
Robert SKIERA fortepian

 

Gdyby Ludwig van Beethoven jeszcze żył, miałby teraz 247 lat i mieszkał w Zjednoczonej Europie. Ciekawe, jak przyjąłby fakt, ze napisaną przez niego melodię Ody do radości uczyniono hymnem Unii Europejskiej, a jej obywatele, mówiący różnymi językami, zarówno duzi, jak i mali, z łatwością rozpoznają Bagatelę a-moll, znaną powszechnie pod tytułem Dla Elizy. Może pokładałby nadzieję we współczesnej medycynie, licząc na pomoc w choćby częściowym odzyskaniu słuchu? Czy wtedy stworzyłby kolejne symfonie, jeszcze wspanialsze od dziewięciu wcześniejszych? W 190. rocznicę śmierci wielkiego mistrza można pozwolić sobie na podobne rozważania. Na pewno warto też lepiej poznać muzykę Beethovena — ta bowiem nie przemija, wciąż zachwycając i zdumiewając słuchaczy.

 

14.05.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.00  – „TO BYŁ BAL ”

 

Wykonawcy:
Agnieszka DARKOWSKA / Joanna LICHOROWICZ taniec
Łukasz PACIOREK / Sławomir GREŚ taniec
Michał BOROWSKI saksofon
Piotr IWAŃSKI fortepian

 

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się drugi z zaplanowanych w nowym sezonie programów tanecznych. Przeniesie nas on do międzywojennej Warszawy w „szalonych” latach dwudziestych ubiegłego Wieku. Był to czas intensywnego rozwoju tańca towarzyskiego. Dzieciom gwarantujemy dobrą zabawę. Zapewnią ją częste zmiany strojów, użycie rekwizytów, wspaniała, radosna muzyka na saksofon i fortepian, a przede wszystkim piękne, różnorodne tańce. Na dodatek w finale koncertu czeka naszych małych melomanów niezapomniany bal!

 

04.06.2018 poniedziałek godz. 10.15 i 11.30  – „OD BAŚNI DO BAŚNI”

 

Wykonawcy:
Liza WESOŁOWSKA sopran
Katarzyna PAWŁOWSKA mezzosopran
Marcin SOCHAN / Anna WCISŁO skrzypce
Anna HAJDUK fortepian

 

Muzyka była zawsze mocno związana ze sferą sacrum i towarzyszyła religijnym obrzędom. Jednak w każdej epoce, obok dzieł inspirowanych wiarą i budzących wzniosłe uczucia, powstawały utwory świeckie, nie tylko służące odmiennym celom, ale także rządzące się własnymi prawami. Najmłodszym słuchaczom proponujemy piosenki i utwory instrumentalne w różnych nastrojach. Każda z tych kompozycji opowie nam o czymś ciekawym. Będziemy zatem poruszać się od historii do historii, od baśni do baśni…